Jak brzmi cisza? Jak często doświadczasz ciszy? Po co jest cisza? Co sprawia, że możesz się wyciszyć, a co w tym przeszkadza? Czym różni się cisza dookoła, od tej, która jest „w nas”? Jak w hałaśliwym, stymulującym i rozedrganym świecie dbać o enklawy naturalnej ciszy. I w końcu – co cisza ma nam do powiedzenia? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi zastanawiając się nad różnymi aspektami funkcjonowania człowieka. Od percepcji przez socjologię do neuronauki. Zapraszamy do wspólnych poszukiwań i ćwiczeń z ciszą w tle.
22 maja, godz. 15.30
Kino Iluzjon
Bilety na film: 10-15 zł
Wstęp na warsztaty bezpłatny (pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dyskusję)
Prowadzenie:
Future Simple – towarzyszy w myśleniu o czasie, życiu i zmianach, zachęca do krytycznego i samodzielnego myślenia i szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Pracuje z mądrymi ludźmi, którzy od życia i siebie chcą więcej i wierzą, że zmianę świata na lepszy warto zacząć od siebie.
Paulina Czapska – coach, trenerka i edukatorka. Od ponad 10 lat wspiera osoby indywidualne i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. W pracy wykorzystuje m.in. teorie równoważenia postrzegania perspektyw czasowych i wiedzę z obszaru neuropsychologii.
Anna Szapert – coach, edukatorka i psychoterapeutka. Od ponad 10 lat wspiera ludzi w zdobywaniu nowych kompetencji i dokonywaniu zmian na poziomie osobistym i zawodowym. Prowadzi sesje coachingu językowego umożliwiającego połączenie rozwoju kompetencji językowych oraz rozwoju osobistego.
O filmie:
Przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast w ostatnich 150 latach przyniosły zasadniczą zmianę – dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu. Według Światowej Organizacja Zdrowia zanieczyszczenie hałasem jest prawie tak samo groźne dla ludzkiego organizmu jak skażenie powietrza. Bohaterami filmu są ci, którzy przypominają o znaczeniu ciszy w naszym życiu: pisarze, których książki opiewają zbawiennie dla psychiki minimalizowanie bodźców; naukowcy zajmujący się badaniem wpływu poziomu decybeli na nasze samopoczucie; mnisi zen praktykujący ceremonię parzenia herbaty; księża składający śluby milczenia w monasterach; strażnik parku narodowego znajdujący rozkosz w słuchaniu pękającej kry; wędrowiec przemierzający przez 12 miesięcy w absolutnym milczeniu całą Amerykę. Oraz rzecz jasna John Cage, autor pamiętnego utworu „4’33””. To film o potrzebie samotności, w której czasami po prostu trzeba się zanurzyć. Nad całością unosi się duch Thoreau, namysłu nad współczesną cywilizacją, produkującą bezustanny szum, którego nasz mózg, ukształtowany przez tysiące lat życia w ciszy, zwyczajnie nie jest w stanie przetrawić. Japońscy naukowcy prowadzili wieloletnie badania, które udowodniły, że nawet krótkie przebywanie w lesie znacząco poprawia system immunologiczny i przedłuża życie. Formuła filmu współgra z tematem – kontemplacyjne, starannie zakomponowane ujęcia pozwalają na nowo odkryć otaczający nas świat przyrody i docenić dźwięki natury.
WIĘCEJ>>