Władza. Rządy. Panowanie. Zwierzchnictwo. Przywództwo. Wpływ. Kontrola. Moc. Siła. Autorytet. Dominacja. Czym dla Ciebie jest władza? Czy wiesz jak sprawujesz władzę indywidualną? Albo jak wygląda władza wspólnotowa lub publiczna z Twoim udziałem? Czy jesteś zadowolony z władzy, która wpływa na Ciebie? Czy myślenie o władzy zmienia mózg?
Jeśli przyjmiemy, za profesor Krystyną Skarżyńską, która kieruje Pracownią Psychologii PolitycznejPolskiej Akademii Nauk, że władza w szerokim ujęciu to „ […] właściwość człowieka lub jego pozycja sprawiająca, że ludzie robią to, czego bez tego wpływu by nie zrobili. To chęć i umiejętność skutecznego oddziaływania na zachowania, sposób myślenia, opinie, nawet emocje drugiej osoby lub grupy” – to może okazać się, że warto poświęcić tej sprawie trochę naszej uwagi i sprawdzić, czy stworzone przez nas kiedyś definicje są nadal aktualne?
Podczas „Ćwiczeń” chcemy porozmawiać o tym, w jaki sposób przejawia się władza; niezależnie czy będziemy brać pod lupę nasze miejsce pracy, szkołę, rodzinę, gabinet psychoterapeutyczny, konfesjonał, stowarzyszenie, grupę teatralną czy ruch społeczny. Zachęcimy do przyglądania się sobie i odkrycia w jaki sposób każdy z nas sprawuje władzę wcodziennych i niecodziennych sytuacjach. Pokażemy, że potrzeba wywierania wpływu w mniejszym lub większym stopniu dotyczy nas wszystkich i że zupełne jej wyparcie sprawia, że stajemy się społecznie bezradni. Zastanowimy się, kto i czy jawnie ma nad nami władzę. Sprawdzimy jak nasza pozycja społeczna koreluje z możliwością wpływania na innych.
Porozmawiamy o rodzinach, politykach, celebrytach, mediach, grupach rówieśniczych, szefach i naszych partnerach. Zajrzymy do ludzkiego mózgu i opowiemy, co się w nim dzieje, kiedy myślimy o władzy. Porozmawiamy o wnioskach płynących ze Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego – zastanowimy się jak różne czynniki kształtujące kontekst sytuacyjny mogą wpływać na zachowania jednostek w momentach sprawowania lub podlegania władzy.
Przedstawimy wreszcie nowe koncepcje neurosocjologiczne, które wykazują, że nasze decyzje polityczne i zachowania społeczne są mocno powiązane z procesami biologicznymi (np. poziomem hormonów i funkcjonowaniem naszego mózgu).
Pogimnastykujemy nasze myślenie i zrobimy przegląd emocji związanych z władzą. Zaczniemy od siebie, sprawdzimy co możemy zrobić, żeby być wystarczająco dobrą córką, ojcem, sąsiadem, szefową, prezesem lub liderką? Zapraszamy do wspólnego ćwiczenia i zrobienia w sobie wiosennych porządków.
Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczne są zapisy: hallo@futuresimple.pl
Organizator: Future Simple, Partner: Marzyciele i Rzemieślnicy
O prowadzących:
TOWARZYSZYMY W MYŚLENIU O CZASIE, ŻYCIU I ZMIANACH. ZACHĘCAMY DO KRYTYCZNEGO I SAMODZIELNEGO MYŚLENIA SZUKANIA NOWYCH ROZWIĄZAŃ DLA STARYCH SPRAW. PRACUJEMY Z MĄDRYMI LUDŹMI, KTÓRZY OD ŻYCIA I SIEBIE CHCĄ WIĘCEJ. LUDŹMI, KTÓRZY WIERZĄ, ŻE ZMIANĘ ŚWIATA NA TROCHĘ LEPSZY WARTO ZACZĄĆ OD SIEBIE.
Paulina Czapska – pracuję jako coach, trenerka i edukatorka. Od ponad 10 lat wspieram osoby indywidualne i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Założyłam Future Simple, bo jestem zafascynowana ludzkim zachowaniem, ciągle badam i zastanawiam się czemu ludzie robią, to co robią oraz dlaczego patrzą na życie w taki, a nie inny sposób. Dzięki temu cały czas uczę się o sobie i świecie nowych i przydatnych rzeczy.
Anna Szapert – jestem coachem, edukatorką i psychoterapeutką. Od ponad 10 lat wspieram ludzi w zdobywaniu nowych kompetencji i dokonywaniu zmian na poziomie osobistym i zawodowym. Future Simple to dla mnie przestrzeń eksploracji tego, co na pozór proste i automatyczne. W zagęszczonej codzienności tracimy rozeznanie czy wyćwiczone sposoby działania, spania albo wydawania pieniędzy rzeczywiście nam służą. Pomagam to sprawdzać. Lubię łączyć – biznes z duchowością, naukę z intuicją, myślenie z czuciem.
Prowadzimy: wykłady, warsztaty, szkolenia i procesy indywidualne.
W pracy najbardziej inspirują nas metody: C.G.Junga, L. Pearls, C. Rogersa, M. Ericksona, A. Mindella, F. Zimbardo i I. Yaloma, R.R. Swardów, E. Gindler.
Regularnie korzystamy z superwizji i bierzemy udział w warsztatach rozwojowych.